מאמרים

הומאופתיה ,הנקה ודלקות בשד

הנקה היא דבר שצריך ללמוד לעשות אותו נכון. הנקה לא צריכה לכאוב, לא צריכה לגרום לכן להיות חולות, לא צריכה לייאש. ההומיאופתית אלה מור עם פתרונות מצוינים

הנקה היא אמנם טבעית וזורמת אם יודעים למה לצפות. ישנו פער לא קטן בין הציפייה לבין המציאות. כולנו ראינו את הדימויים הנעימים בפרסומות: מוזיקה מרגשת, ברקע צבעי פסטל רכים ודמות של אם ותינוקה חבוקים בחיבור מושלם. האם שלווה ונינוחה ואף דמעה קטנה של אושר זולגת מעינה.

המציאות לא ורודה אצל כולן, אצל נשים רבות החוויה היא יותר מתסכלת ומתישה. לצערנו בפרסומת לא רואים את הקושי, העייפות, הגודש, הכאבים והפצעים שהן מנת חלקן של לא מעט נשים.

כאשר החיים היו במסגרת של חברות שבטיות-חמולות, היו הילדות והנערות חשופות לנשים מניקות סביבן,הנשים למדו זו מניסיונה של זו, קבלו עצות מהסבתות ומהדודות והיה עם מי להתייעץ. אם התעורר קושי אמיתי היה אפשר לבקש שמישהי מבנות המשפחה שתניק או  אפילו לשכור מינקת.

כאשר הנקה היא חלק מהנורמה הרווחת בחברה או במשפחה– מעטות הבעיות סביבה משום שהנשים זוכות לכל התמיכה, ההדרכה והעידוד שהן זקוקות לה ואם מתעוררת בעיה, קל לרוב לפתור אותה.

אצלנו בחברה המערבית המתועשת, החל מאמצע המאה ה-20 ההנקה יצאה מהנורמה.

זה קשור בין היתר למהפכה התעשייתית, למלחמות ולכך שנשים נאלצו לצאת לעבוד זמן קצר לאחר הלידות כדי לתמוך במשק. במקביל תעשיית הבשר גדלה ואיתה תעשיית החלב וחליפיו (תמ"ל). כך, גורמים כלכליים עם אינטרסים חזקים עודדו נשים להפסיק להניק ורוב הזנת התינוקות נעשתה על ידי תחליפי חלב.

בבתי היולדות ייבשו לנשים את חלב האם והאמינו שהוא אינו מועיל יותר מאשר תחליף חלב פרה. כך יצא שהדור של הסבתות שלנו (פחות או יותר) לא הניקו את הדור שנולד סביב שנות ה   40-50 (הדור של האמהות). לנו, דור הבנות, האמהות של היום, אין כעת עם מי להתייעץ בתוך המשפחה ולקבל עצות והדרכה.

תמיד כדאי לקבל ייעוץ

לכן חשוב למי שרוצה להניק- אני תמיד ממליצה, קבעי פגישה עם יועצת הנקה מוסמכת שקיבלת עליה המלצה לפני הלידה.

רצוי שתהיה לה הסמכה מטעם IBCLC ומעבר לכך יש מקומות רבים שאפשר להתייעץ בהם דוגמת ליגת לה  לצ’ה, תומכות לידה והנקה ועוד.

הנקה לא צריכה לכאוב, לא צריכה לגרום לכן להיות חולות, לא צריכה לייאש.

מותר ומגיע לכן לשאול ולקבל את כל התשובות על מנת שתהייה לכן חוויית הנקה מוצלחת לכמה זמן שתחפצו להניק. לא תמיד אפשר לסמוך על בתי החולים בנושא הזה (בלשון המעטה). לא תמיד ישנן יועצות הנקה (מומחיות אם בכלל) במשמרת, ולא תמיד יש להן מספיק זמן.

מטופלת שלי כמעט וויתרה על הנקה משום שאחות בביה"ח אמרה לה שהתינוק חלש כתוצאה מהניתוח הקיסרי ולא יוכל לינוק אלא עם משאבה שמחוברת  לצינורית. כמובן שה"בעיה" נפתרה מייד עם תמיכת הנקה נכונה וגם רמדי (תרופה הומיאופתית) שעזרה לאמא להתאושש מהניתוח בקלות.

אז מה הקשר להומיאופתיה קלאסית?

בהנקה יכולות להתעורר בעיות, בין קלות ופשוטות לקשות ומורכבות ולהומיאופתיה הקלאסית יש אפשרות אמיתית, טבעית ופשוטה לפתור אותן. במקרים רבים אפשר למנוע שימוש באנטיביוטיקה ובתרופות המחלישות את הגוף והמערכת החיסונית ויוצרות תופעות לוואי בלתי נעימות. בעיות דוגמת גודש בשד, כאבי פטמות, פטרת, חוסר בחלב, דלקות בשד ועוד.

נשים המטופלות בטיפול הומיאופתי מערכתי זוכות לעזרה מהירה, חוות פחות סבל וזוכות לחווית הנקה טובה ושמחה יותר.

דלקות בשד(Mastitis):

מתפתחת עד 6 שבועות לאחר הלידה אך רובן מתרחשות שבועיים שלושה לאחריה. דלקות נוצרות מחיידקים. החיידקים נוטים לשגשג באזורים חמים ולחים. שד שלא רוקן עד הסוף בתוספת של מערכת חיסונית חלשה, טראומה מהלידה, מתחים ושינה לא מספקת בלילה עלול להביא ליצירת דלקת.

ריקון השד בהנקה נכונה הוא חשוב,דמיינו מיכל חלב עומד בטמפ’ של 36.7 מעלות שלא מרוקנים ומנקים אותו עד הסוף וממשיכים למלא אותו בחלב חדש. תוך זמן קצר החלב העומד יתקלקל ויתמלא בחיידקים ופתוגנים. הדלקת מתחילה בגודש כואב, יתחיל גם אודם מקומי ופס אדום על השד ואחריו יופיעו תסמינים המזכירים שפעת: חום,חולשה,צמרמורות. לפעמים יווצרו סדקים וחתכים.המצב הקיצוני הוא שנוצר אבצס.

לעיתים נוצרות דלקות דווקא סביב הגמילה.

הדלקות נוצרות לרוב מאי ריקון מספק של השד, כלומר חלב "עומד" שסותם צינוריות. הכי חשוב במצב הזה הוא להמשיך להניק. גם אם כבר מקבלים אנטיביוטיקה. הדרך הכי טובה לנקות ולפתוח את הצינוריות החסומות היא עם עוד חלב טרי שיזרום, יפתח וישטוף את כל החיידקים והפתוגנים שמתלבשים על החלב העומד.

פעמים רבות הנקה לא נכונה (חיבור לא נכון של התינוק לפטמה) יוצרת כאבים בפטמות ואז לא רוצים להניק מהצד הכואב. כך נוצר גודש ומכאן אם לא מנקזים ומטפלים נכון- הדרך לדלקת סלולה.

במצב כזה, כאשר כבר החלה דלקת צריך לנוח היטב, לאכול מזון מזין ובריא, עשיר בפירות וירקות טריים. חשוב להרבות בירקות ירוקים עליים, להכין שייק ירוק, אפשר לשתות תה ירוק, תה שומר ולימון טרי סחוט בתוך כוס מים.

יש לעסות בעדינות את השד, להניח קומפרס חמים ואפשר גם להיכנס למקלחת לעסות עם הטוש ומים זורמים או לנסות ולרוקן בעדינות את השד.  כמובן הכי טוב להמשיך להניק ואם אי אפשר אז לשאוב.

ישנן רמדי’ס (תרופות הומיאופתיות) שעוזרות במצבים האלו:

ההומיאופתיה מתייחסת לכל מקרה לגופו תוך התבוננות בכל הסימפטומים המופיעים (הפיזיים וגם הרגשיים) ואז מותאמת רמדי אישית ואינדיווידואלית.

מס’ דוגמאות פשוטות:

Phytolacca – בשימוש נרחב לטיפול במגוון של בעיות בבלוטות ובפרט שדיים בהנקה. השד יראה גדוש, כאוב למגע,התלונה תהיה של כאב חד מאוד המקרין למקומות שונים בגוף. לעיתים הכאב מתפשט בכל הגוף. האישה הזקוקה לרמדי תרגיש טוב יותר ממשקאות קרים ומנוחה ותחוש ברע ממשקאות חמים ותנועה ממושכת.

Belladonna- בשימוש הומיאופתי כאשר הדלקת מתפתחת במהירות תוך מספר שעות ומלווה בחום גבוה, האישה נראית סמוקה, האזור נראה אדום נפוח וחם למגע ורגיש מאוד מאוד למגע ותזוזה אפילו קלה. האישונים רחבים,יתכן עם כאב ראש ורגישות לאור. מה שמקל על האשה הזקוקה לרמדי הוא להניח קומפרסים חמים על המקום הכואב, לעמוד או לשבת בישיבה זקופה.

Bryonia – כאן נראה דלקת המתפתחת באיטיות (בניגוד ל (Belladonna הדלקת מתפתחת על פני מספר ימים. האישה הזקוקה לרמדי תיראה כועסת ונרגנת. הכאב מציק לה והיא לא מעוניינת בחברה ועניין רב סביבה. היא תעדיף לשכב לבד בחדר על הצד הכואב כדי למנוע תזוזה. יש תחושת יובש עם צימאון חזק. השדיים קשים מאוד למגע. היה לי מקרה שטופל בהצלחה ובמהירות עם רמדי כאשר הבעל התקשר ושוחח איתי משום שאשתו (מטופלת ותיקה ואישה מקסימה ביותר בדרך כלל) הייתה כאובה ומותשת מכדי לשוחח.

קושי ביצירת חלב:

כשאין מספיק חלב זהו סימפטום שיכול להעיד על בעיה עמוקה יותר. הדרך הטובה ביותר לפתור  אותה היא לקבל טיפול הומיאופתי מערכתי. הטיפול יחזק את המערכת ויאזן אותה בעדינות והתוצאה תהיה הגברת ייצור החלב.

למשל (וזוהי דוגמה בלבד) לחוסר חלב היושב על בסיס של מתח נפשי, אכזבה וסטרס מתמשך. הרמדי שעשויה מהצמח גרגירי איגנציוס הקדוש  (Ignatia) יכולה להועיל. אשה שיצרה איתי קשר לאחר הלידה סיפרה בפגישה שחלמה ללדת באופן טבעי ולבסוף ילדה לידה מכשירנית קשה. היא הייתה בעוגמת נפש ואכזבה גדולה ואספקת החלב שלה הייתה דלה באופן משמעותי. לאחר תשאול מעמיק הובן מקור הבעיה והיא טופלה בהצלחה עם הרמדי והניקה בקלות.

ומשהו קטן אך חשוב ביותר לסיום – נשים רבות חשות כי אין להן מספיק חלב דווקא סביב גיל 3 שבועות, 6 שבועות, חודשיים וחצי שנה.

אלו הם הזמנים של קפיצות הגדילה של התינוקות,זה הזמן כן להניק לפי צורך ודרישת התינוק, ממש כמה שאפשר אפילו שהתינוק נראה רעב וכאילו לא שבע. כך כמות החלב למחרת עולה בהתאם לצורך החדש שלו.

בהצלחה והנקה נעימה.


אלה מור RCHom - הומאופתית | 050-4328202 |   | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Website by OCHO-STUDIO