מאמרים

שפעות ומחלות של חורף

תרופות המדף מקלות זמנית על התסמינים, ואז מפריעות לגוף במאמציו החיוניים לרפא את עצמו. בהומאופתיה אפשר גם לקצר את משך המחלה וגם להקל על התסמינים משמעותית

ד"ר מנדלסון, שהיה רופא ילדים ידוע בארה"ב, סיפר בעבר כי ההוצאה השנתית של העולם המערבי על תרופות ללא מרשם לשיעול והצטננות, עולה על הוצאותיהן של ממשלות גואטמלה, הונדורס ואל סלבדור יחדיו. הוא מספר בחיוך כי ההשוואה הזו מצוינת, משום שרוב הממשלות האלה אינן מתפקדות כ"כ טוב, ממש כמו התרופות נוגדות הצטננות ושיעול. הוא מוסיף שכולנו סובלים מדי פעם משיעול או שפעת, והתרופות אמנם יכולות להקל לטווח קצר (מאוד), אך אינן מרפאות כלל ולכן בזבוז כסף. הוא מקנח בבדיחה שכיחה בקרב הרופאים: ללא טיפול תימשך ההצטננות שבוע, ועם תרופות – 7 ימים.

מה חוזק המערכת החיסונית שלך?

למזלנו, בהומאופתיה קלאסית אפשר גם לקצר את משך המחלה וגם להקל על התסמינים באופן משמעותי, בכך שמעודדים את הגוף לרפא את עצמו באופן מהיר, עדין וקבוע  על ידי נטילת רמדי (הכנה הומאופתית). אני לא יודעת אם ד"ר מנדלסון הכיר את ההומיאופתיה הקלאסית (הוא תמך מאוד ברפואה המשלימה), אך אין לי ספק שכנשיא הפדרציה הלאומית לבריאות (NHF) ופרופסור לרפואה המצהיר ש: "אמהות, סבתות ואמא טבע הן הרופאות הטובות ביותר", הוא היה מאמץ אותה בחום.

כפי שכתבתי בכתבה על חום והומאופתיה, עמידותנו מול המוני הווירוסים והחיידקים תלויה בחוזקה של המערכת החיסונית שלנו, וביכולתו של הגוף לתת תשובה פנימית לסיטואציה. בכל רגע נתון אנחנו מוקפים במיליארדי מחוללי מחלה. יש מי שכל דבר מיד "חוטף", ויש כאלו שבכלל לא. בגן ילדים רואים זאת באופן הכי ברור- תמיד ישנו הילד הרגיש שנדבק מיד (או הוריו), ואילו חברו לא מפספס ולו יום גן אחד. כשאנחנו במצב חיסוני מצוין, מאוזן וחזק, יש לווירוס השפעה קלה בלבד: קצת אפצ’י, פה ושם נזלת, אולי שיעולון וזהו. כאשר המערכת חלושה ועמוסה, אין מי שיעיף החוצה את אותו וירוס הוא עושה שמות וגורם למחלה ארוכה. לא בכל הצטננות ושיעול צריך לטפל, גם לא בהומאופתיה. מי כן זקוק לרמדי מערכתית ולחיזוק המערכת החיסונית? אלו ש"לא יוצאים מזה" ולוקים במחלות חוזרות, נמצאים קבוע עם אף מטפטף ומחרחרים.

תרופות המדף עוזרות, ואז מפריעות

התסמינים של ההצטננות והשפעת משתנים בין אדם לאדם, גם באופן שלהם וגם בעצמתם. כל אחד מאיתנו חולה בדרך שלו ולפי הרגישות האישית שלו. בדרך כלל נראה תחושה כללית רעה, שיעול, נזלת, חום נמוך, עיניים עייפות. לפעמים התסמינים יכללו גם בעיות בטן כגון שלשולים, בחילה, שרירים כואבים, עצמות דואבות, וייתכן גם חום גבוה.

הצטננות, שיעול ושפעת אינן דורשות בכל מצב טיפול רפואי. כאמור, תרופות המדף טובות להקלה זמנית בתסמינים ולאחר מכן הן מפריעות לגוף במאמציו החיוניים לרפא את עצמו ולסלק את הווירוס. הן עוזרות בעיקר לכיס היצרנים… למשל, תרופה להקלה בגודש. הגודש שמרגישים הוא לא תמיד רק עודף נזלת, אלא גם ריריות נפוחות באף. התרופה מכווצת את כל הדם באף. זה מוביל להקלה, אך במהרה צריך מנה נוספת ונוספת. התוצאה- גודש חריף יותר מאשר בהתחלה. מה עדיף? להפעיל מכשיר אדים, או להיכנס לאמבטיה ולהפעיל מים חמים ולשאוף אדים במשך 20 דקות.

או למשל תרופות נגד אלרגיה (אנטי היסטמינים). כאשר הגוף נאבק באלרגיה, הוא משחרר לזרם הדם היסטמינים טבעיים שגורמים להפרשת נוזלים (עיניים דומעות, נזלת). הגוף המצונן זקוק ללחות רבה כדי להבריא. התרופות מייבשות את הקרומים ומפריעות לגוף בתהליך הריפוי.

דוגמאות מחדר הטיפולים

בהסתכלות ההומאופתית נבדוק מדוע אותו אדם מגיב בצורה אלרגנית לחומר, מדוע מערכת החיסון שלו נכנסת ל"רגשת". כשנזהה את השורש, את המקור, נטפל בו, כדי שהגוף יתאזן ולא יזדקק יותר לאותת על חוסר איזון. הנה כמה דוגמאות מחדר הטיפולים:

נעמה, ילדה בת 3

נדבקה בשפעת בגן, והגיבה בעליית חום ל-38 מעלות, נזלת צהובה בשלה וסמיכה, עיניים מפרישות והרגשה כללית רעה. נעמה סירבה לכל שתייה שהוצעה לה, לא הסכימה להיות רגע לבדה, נצמדה להוריה, ובכתה ללא הפסקה. בלילה התגנבה למיטת הוריה וסירבה לחזור לחדרה.

רשמתי לנעמה הכנה הומיאופתית בשם Pulsatilla. זוהי רמדי שעשויה מפרח הכלנית השחורה, שיש לו אפיניות חזקה למצבים כאלו של שפעת ולהתנהגות הספציפית של הצמדות, בכי, מצב רוח הפכפך וכדומה. לאחר המנה הראשונה היא נרגעה וחייכה, לאחר המנה השנייה ירדה מהידיים של אמא ופנתה לשחק מעט. לאחר המנה השלישית היא נרדמה לשינה ארוכה וקמה בריאה לחלוטין.

יהודה, גבר בשנות ה-50 לחייו

יהודה הרגיש כל כך רע, עד שלא יכל להתקשר אליי ואשתו פנתה אלי בשמו בדחיפות. הוא סבל משיעול קשה ויבש, שהכאיב לו בחזה וגרם לו לכאב ראש. הוא שכב במיטה נרגן והעדיף להיות לבד ושלא יפריעו לו. השיעול החמיר כאשר נשם עמוק, והוא שכב כשהוא מניח את ידיו על החזה. הוא מצא שזה הקל על כאביו. דבר נוסף שהיטיב עמו היה שתיית משקאות קרים.

רשמתי לו הכנה הומיאופתית בשם Bryonia. זהו צמח ממשפחת הדלועיים (דלעת הנחש הלבנה), שהסימפטומים שלה- בנוסף לכל המאפיינים הפיזיים שתוארו, מאופיינים בכאב שמוחמר מתזוזה, צורך לשכב בלי לזוז וחוסר רצון לחברה ולשיחה. לאחר 3 שעות אשתו דיווחה שמצבו הוטב, השיעול פחת והכאב חמור פחות. לאחר 3 שעות נוספות הוא קם מהמיטה, טייל בבית, ישב מעט מול המחשב וביקש לאכול. למחרת בבוקר הוא התקשר בעצמו לדווח שהוא קם כמו חדש.

* במקרים אקוטיים כאלו אני שומרת על קשר רציף עם המטופלים,לעיתים גם מספר פעמים ביום כדי לעקוב אחרי רמת השיפור, וכך אני יכולה לשנות רמדי או מינון בהתאם לצורך. חשוב לי להבהיר שהדוגמאות הן לצורך המחשה ויש להיוועץ בהומיאופת קלאסי מוסמך כדי לרשום רמדי.

מה עוד אפשר לעשות?

לשיעול

אפשר לתת סירופ מבצל עם דבש. לחתוך בצל, לערבב עם 2-3 כפות דבש ולחכות. לאחר מעט זמן ייווצר נוזל, אותו אפשר לשתות עם כפית כשיש התקף שיעול. ההקלה היא לרוב מיידית.

לחות, לחות, לחות

השתמשו במכשיר אדים. אם אין, שהו בחדר אמבטיה אפופה אדים חמים למשך 20 דקות. אפשר גם לשפוך מים רותחים לסיר, להוסיף מספר טיפות של שמן אקליפטוס (רק מי שלא מטופל בהומאופתיה, אחרת השמן האתרי מפריע לטיפול), ולשאוף כשהראש מכוסה במגבת כדי שהאדים לא יברחו. כשיש מחלה בבית, חשוב לנקות את מכשיר האדים בתדירות גבוהה.

לכאבי סינוסים

להכניס 2 כפות מלח גס לתוך גרב קטן (של תינוק) או לשקית בד, לקשור ולחמם מעט. לעסות בזה בעדינות רבה את המקום הכואב והגדוש. אפשר גם רק להניח עליו.

לשתות הרבה

חשוב לדאוג לכמות נוזלים נאותה. אפשר לאבד נוזלים רבים דרך ליחה ונזלת ולכן לעודד שתייה כמו מים או מיץ פירות. אפשר לטחון פירות לשייק מזין וטעים.

לדאוג לתזונה מאוזנת ובריאה

הורידו מוצרי חלב, סוכר וקמח לבן, כיוון שהם מעודדים ייצור מוגבר של ליחה. העשירו את התזונה בירקות, פירות, מרקים ודגנים מלאים, והימנעו ממזון מעובד ומהיר. העדיפו פירות וירקות עשירים בוויטמין C כגון: קיווי, פלפלים אדומים, פרי הדר, תות שדה, גויאבה, אננס, עגבנייה, כרוב, ברוקולי, כרובית.

תשומת לב

הכי זמין, ולא דורש קניות- הרבה אהבה, תשומת לב, סבלנות ויום מחזק בבית עם אבאמא.

גם לנו, המבוגרים, מותר אחרת

חשוב לזהות מתי אנחנו צריכים את ההפסקה שלנו ממירוץ החיים, לאפשר לעצמנו לקחת אותה ולנוח בבית. מותר ורצוי להתפנק עם סרט טוב או ספר, ולאכול אוכל מזין ומבריא.


אלה מור RCHom - הומאופתית | 050-4328202 |   | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Website by OCHO-STUDIO