מאמרים

טיפול הומאופתי בדלקות גרון

רופאים רבים מדווחים על מרשם אנטיביוטי לכאבי גרון, למרות שאינם חושבים באמת שיש בהם צורך. גם פה יש דרכים אחרות, פחות אגרסיביות, להתמודד

בעקבות דיון עם קרוב משפחה מדרגה גבוהה ביותר, שלאורך השנים התרכך מהתנגדויותיו הרבות להומאופתיה, אך עדיין מצטייד במלאי אנטיביוטיקה לקראת דלקות גרון קלות, החלטתי להתייחס הפעם לנושא זה.

מבוגרים לעומת ילדים

אפשר לומר שאדם בישראל המצליח לעבור את החורף הנוכחי ללא כאב גרון הוא באמת יוצא דופן. כאב גרון יכול להיות מאוד מציק, יבש, מגרד, בוער, שורף, דוקר, משייף, מפריע לאכול, לשתות, לבלוע רוק – רק תבחרו משלל הדוגמאות ששמעתי בקליניקה בחודש האחרון.

כאבי גרון, או דלקת הלוע, אחראיים לשיעור גבוה במיוחד של מתן אנטיביוטיקה הניתנת כיום. למעשה, למעלה מ-75% מאלו שיתלוננו אצל הרופא על כאב גרון יקבלו מרשם אנטיביוטי, למרות שבעצם אצל מבוגרים רק 10% מדלקות אלה נגרמים על ידי חיידק. הכוונה לחיידק סטרפטוקוקוס. ליתר דיוק- ‘סטרפטוקוקוס בטא המוליטי מקבוצת A’.

אצל ילדים המצב שונה. אם יבדקו את כלל הילדים, רק אצל 30% מהם יתגלה חיידק, אבל (וזה חשוב לזכור)- חצי מהם רק נשאים כרוניים. כלומר, החיידק מתגלה אצלם בבדיקה, הם אכן נושאים אתם כמות קטנטנה של חיידקים, אולם הם אינם חולים ואינם מדביקים אחרים. יש להם חיסון טבעי בגופם.

למרות שכאבי גרון לא נמשכים זמן רב ונדיר מאוד שיתפתחו מהם השפעות בריאותיות ארוכות טווח, רופאים רבים מדווחים על מרשם אנטיביוטי למרות שהם חושבים שאין באמת צורך. לטענתם, הם עושים זאת כדי לעמוד בציפיות החולים, כדי לא לאכזב הורים שמתחננים לטיפול עבור ילדם הסובל.

מי מפחד מחיידק הסטרפטוקוקוס?

אם אתם סובלים מהגרון והלכתם לרופא, אני ממליצה תמיד לבקש משטח גרון לאיתור חיידק. זו הדרך היחידה לדעת בוודאות, וכך אפשר לנסות למנוע אנטיביוטיקה לשווא. כפי שפירטתי כאן בעבר, אנטיביוטיקה לא מועילה למחלה ויראלית. לעומת זאת, הומאופתיה כן תעזור ואף תרפא, משום שבטיפול הומאופתי אין זה משנה אם מדובר בחיידק או וירוס- מה שמשנה זה האדם עצמו וכיצד הוא חווה את המחלה.

הפחד הגדול הוא מפני חיידק הסטרפטוקוקוס, שזיהום קשה שלו עלולים לגרום בטווח ארוך לקדחת שגרונית ומחלת לב, או לאי ספיקת כליות חמורה. רוב מקרי דלקות הגרון נגרמות על ידי וירוסים, שכידוע, לרפואה המערבית אין תרופה נגדם. המערכת החיסונית שלנו מסוגלת לטפל היטב בזיהום ויראלי וכן, גם בזיהום חיידקי, ואם היא נתקלת בקושי- מתן רמדי הומאופתית יכול לעזור לה לסיים את הסאגה במהירות.

צריך לזכור שהסיכוי שילדכם ילקה בדלקת שגרונית ומחלת לב הוא נמוך מאוד. מחלה זו כמעט אינה קיימת אצל רוב האוכלוסיות המערביות, היא נדירה ומופיעה בקרב ילדים החיים בעוני בצפיפות קשה, תזונה לקויה ותנאים סניטריים ירודים. כמו כן, זני הסטרפטוקוקוס שהיו נפוצים בעבר ומעורבים בקדחת שגרונית אינם שכיחים במיוחד כיום.


אלה מור RCHom - הומאופתית | 050-4328202 |   | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Website by OCHO-STUDIO