מאמרים

טיפול הומאופתי לגזים אצל תינוקות

כשהתינוק אומלל ומתפתל מכאבי בטן וגזים – כל הבית אומלל ביחד איתו. ההומאופתית אלה מור עם פתרונות טבעיים ללילות וימים נטולי שינה

כאשר התינוק אומלל ומתפתל מכאבי בטן כל הבית אומלל יחד איתו. הלילות טרופי שינה, ההורים תשושים, בעלי עיניים אדומות ותוהים איך יעברו את השעה הקרובה?! (לחשוב על היממה הבאה- פשוט מדכא מידי). מנחם לדעת שבעזרת ההומיאופתיה הקלאסית אפשר להקל על התינוק וגם להתמודד עם הבעיה שגורמת לו להיות בסבל.

כאבי בטן עוויתיים, Colic, זהו שם לכאב בטן חמור הבא והולך בעוצמה משתנה.אצל תינוקות זה יכול להתחיל כמה ימים לאחר הלידה (הממוצע הוא סביב גיל שבועיים) עד גיל 3-4 חודשים.התלונה השכיחה היא תינוק צועק ומאדים המושך רגליו כלפיי מעלה. ההסבר הרווח לכך הוא שמערכת העיכול היא המערכת האחרונה שמבשילה אצל העוברים ברחם ובעצם היו זקוקים לטרימסטר נוסף (3 חודשים) בבטן כדי שייוולדו עם מע’ עיכול בשלה, כלומר-"well done". לא סתם ישנם אנשי מקצוע הקוראים תקופה הראשונה לאחר הלידה "הטרימסטר הרביעי".

לעיתים הסיבה לגזים קשורה לבליעת אוויר (חיבור לא מדויק בהנקה או פטמה לא מתאימה בבקבוק) ובנוסף אצל  נשים מניקות- תזונה שגורמת לגזים אצל התינוקות (כגון ירקות ממשפחת המצליביים כמו כרוב, כרובית, ברוקולי. קטניות כגון עדשים ושעועית, ירקות ממשפחת הסולניים כמו חצילים ופלפלים. אורז, בננות ועוד..). על נושא התזונה הדעות חלוקות. לא כולם בהסכמה שמזונות שהאם אוכלת משפיעים על עיכול התינוק אך מניסיון קליני שלי אני יכולה לומר שראיתי קשר בין השניים. עדיין, אין כל הסבר מדוע חלק מהתינוקות סובלים מגזים וחלק לא. תינוק יכול לגלות תאבון רגיל, להעלות במשקל ועדיין לבכות ולהתפתל מכאבים לאחר כל ארוחה.

אתן מס’ דוגמאות לאופן שבו ההומיאופתיה יכולה להקל ולעזור לקטנטנים, חשוב לציין שאלו דוגמאות להמחשה בלבד. הכנה הומיאופתית יש לקבל רק ממטפל\ת מוסמך\ת ויש חשיבות עצומה לדיוק במרשם ובמינון. במילים אחרות, אל תרשמו לעצמכם או לילדכם תרופות.

איתמר מטפס על הקירות (וגם ההורים שלו)

איתמר(שם בדוי) הגיע לטיפול בגיל 9 חודשים. הוריו ספרו כי ניסו מס’ סוגים שונים של תחליפי חלב, כולל תחליף ללא חלבון ודבר לא עזר. הוא התפתל כתינוק קטן מכאבי בטן תכופים ועד היום מערכת העיכול שלו רגישה ו"עצבנית". הוא עבר לתזונת מוצקים ועדיין סובל מכאבי בטן וחוסר יכולת לעכל היטב את האוכל. הגזים התחלפו בעצירות קשה. אמו סיפרה שנראה כי רוצה לאכול אך חושש ממה שזה יעשה לו. בזמן ההתקפים היה בוכה, מתקפל ומקרב את ברכיו לחזה והדבר היחידי שעזר לו היה להחזיק אותו על הידיים הפוך עם הפנים כלפי חוץ עם לחץ על הבטן.

איתמר קיבל הכנה הומיאופתית בשם  Colocynthis(צמח הנקרא תפוח מר). סימפטום מפתח בהכנה ספציפית זו הזו היא הטבה כאשר יש לחץ על המקום הכואב. איתמר קיבל ממני את ההכנה במינון שהותאם עבורו במיוחד (חשוב ביותר לדייק הן במרשם- גם בבחירת ההכנה וגם במינון, אם אין דיוק זה לא יעבוד בצורה מיטבית). לאחר מספר ימים הוא החל לעכל את האוכל בקלות רבה יותר.

לאחר כשבוע נעלמו כאבי הבטן ולאחר שבוע נוסף הוא עיכל בקלות כל מזון שהוגש לו.

איתמר גילה מחדש את עולם האוכל והחל לאכול בהנאה ורעבתנות רבה.

דוגמה להכנה נוספת שעושה עבודה נפלאה בריפוי כאבי בטן היא  Magnesia-PhosPhorica (מגנזיום זרחתי). היא עזרה מאוד למספר מטופלים קטנטנים שלי שסבלו מכאבי בטן עוויתיים וחוסר שקט אך חשו הקלה אמיתית כאשר החזיקו אותם על הכתף או הניחו מתחתם בקבוק מים חמימים.

תינוקים הזקוקים להכנה בשם  Bryonia (צמח דלעת הנחש הלבנה) יהיו עצבניים ונרגנים. התינוק לא סובל שמזיזים אותו. יש לו הרעה מתנועה. הם לא רוצים על הידיים, הודפים כל נסיון עזרה. צורחים מכאבים ודבר לא מקל עליהם. יבקשו לשתות ויעיפו את הבקבוק.

תינוקות הזקוקים להכנה בשם  Dioscorea(בטטה) תוך כדי צרחות ועוויתות בטן יקשתו את גבם לאחור.

לא כל בכי הוא תוצאה של כאבי בטן. זה יכול להיות קשור להוצאת שיניים, מתח נפשי (כמו למשל חרדת נטישה- אנחנו "נעלמים" להם מטווח הראייה והם אינם יודעים אם אנחנו עוד קיימים ואם נשוב אליהם ואז הם יבכו כדי לוודא שאנחנו בסביבה), כאבי אוזניים ועוד.

ויש עוד סיבות

תמיד חשוב לבדוק את הסיבה ולאמת אותה. לעיתים כאבי בטן ופליטות מרובות הן תוצאה של אכילה צפופה מידי. החלב הטרי מתערבב עם החלב שבבטן ותוסס. לכן חשוב להקפיד על מרווחים מסודרים בין האכלות ולמנוע נשנושים.

אם במקום לישון התינוק מטלטל ומנדנד את העריסה או מטיח ראש בצידיה או במזרון יתכן שזה מעיד על מתח תוך גולגולתי. מתח תוך גולגולתי נוצר כתוצאה של טראומת לידה או מנח בזווית לא נכונה ברחם. עצמות הגולגולת של התינוק רכות ובלידה הן זזות ("מתקפלות") כדי לעבור את מעיכת תעלת הלידה. לאחר שהראש יוצא משתחרר המתח והעצמות שבות למקומן הטבעי ומתקשות אבל יש מקרים רבים שהן לא מסתדרות נכון. רואים זאת בעיקר בלידות מכשירניות (וואקום,מלקחיים) לידות ששלב הלחיצות היה ממושך, לידות בניתוח קיסרי (מאוד נפוץ משום שהגולגולת אינה עוברת את המעיכה בתעלת הלידה והעצמות אינן יודעות שהן "בחוץ" ויכולות להתקשות לא באופן מושלם).

הפתרון הוא פשוט ביותר ,טיפול אחד או שניים אצל אוסטיאופת מומחה יפתור את הבעיה בקלות.

הוצאת שיניים

לרוב זה עניין די ברור. הוצאת שיניים לרוב מתרחשת בי גיל 5 חודשים לבין 8 חודשים. בגיל שנה לרוב הילדים יש 6-10 שיניים, בגיל שנה וחצי 12 שיניים ובגיל שנתיים 16-20 שיניים.

לא כולם סובלים מהוצאת שיניים. אמהות רבות מספרות שיום אחד קמו בבוקר וגילו שן מבצבצת (עם תינוק חייכן). אלו הם ברי המזל. רוב הבעיות הקשורות בהוצאת שיניים כוללות כאבים, לעיתים גם סימפטומים כמו שלשול, ריור, צמרמורות, חום גבוה או התנהגות כמו עצבנות, חוסר שקט, בכי, יללות ומצב רוח כללי חסר מנוחה.

הכנה הומיאופתית מדויקת למצב כזה יכולה לעזור לגוף להוציא את השיניים בקלות רבה יותר ובלי סבל.

אמו של מטופל קטנטן שלי התקשרה אלי בערב במצוקה, את הצרחות של התינוק שמעתי דרך הטלפון. היא דיווחה שהוא לא מפסיק לבכות ולצרוח. הכול מרגיז אותו. הוא מבקש על הידיים ולאחר רגע מנסה לרדת. הוא מרייר ומחכך את החניכיים בכל דבר. היא נתנה לו נשכן והוא השליך אותו בזעם על הרצפה ופרץ בבכי. שאלתי אותה אם במיקרה לחי אחת אדומה ולחי שנייה חיוורת. היא אישרה לי אך היססה, אולי הוא ישן עליה ולכן אדומה? ואז בעצם היא נזכרה שכבר בוכה  ומיילל מס שעות ובכלל לא ישן.

זהו סימפטום מפתח של הרמדי שעשויה מצמח הבבונג Chamomilla (ושל עוד כמה הכנות). התינוק חסר שקט, אי אפשר לרצות אותו, מגלה גחמות, חייב להיות על הידיים,י ש לעיתים צואה רכה, בוכה וצורח מכאבים ועצבים עד לב השמיים, הכל מחמיר בלילה, ויש לו לחי אחת חיוורת ושנייה אדמדמה. למזלה היא גרה קרוב אלי ונתתי לה באותו ערב את הרמדי, לאחר מנה אחת הוא נרדם למס שעות וכאשר התעורר בבכי קיבל מנה נוספת, אכל ושיחק ולאחר שעה חזר לישון עד הבוקר.

בבוקר קם בחיוך וחזר לעצמו ולמצברוח טוב.

מס’ טיפים שיכולים להקל על הוצאת שיניים הם לעסות חניכיים עם שמן זית ואפשר להוסיף טיפה או שתיים של שמן ציפורן. אפשר לתת מלפפון קר לחיכוך החניכיים (חס וחלילה לא מהפריזר).


אלה מור RCHom - הומאופתית | 050-4328202 |   | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Website by OCHO-STUDIO