מאמרים

הומאופתיה וחום

לא תמיד חום מעיד על קיומה של מחלה, וגם כשכן- זוהי דרכו של הטבע לעזור לנו להילחם בה. נטילת מוריד חום, למעשה מפריעה לתהליך הריפוי לעבוד. יש דרך אחרת

החורף סוף סוף הגיע במלוא הדרו, ויחד אתו השפעת, החום, השיעולים ושאר הפתעות. האם אתם דואגים כאשר לילדכם או לכם עולה החום? האם גם אתם מיד פונים לתרופה מורידת חום? האם גם אתם מאמינים שחום הוא תמיד דבר מסוכן, או שגובה החום מעיד על חומרת המחלה?

העובדה החשובה ביותר שיש לדעת לגבי חום היא שהוא כשלעצמו איננו מחלה. חום זו התגובה הטבעית של הגוף לווירוסים וחיידקים, והוא מווסת על ידי המוח: המוח מקבל מסרים המיידעים אותו על פלישה של וירוס כלשהו, ואחת הדרכים המצוינות להילחם בו היא העלאת חום הגוף. הווירוסים, למשל, רגישים מאוד לחום כי הוא משבש להם את קצב חילוף החומרים –וכך מפריע להם בפלישתם לגוף.

אם מתפתח לנו בגוף זיהום, החום שמלווה אותו הוא ברכה, כי המשמעות היא שמנגנון הריפוי של הגוף התחיל לעבוד במרץ רב. החום ממריץ את תנועתם של תאי הדם הלבנים (לויקוציטים), אשר נלחמים בפולש, ותהליך זה גורם להעברת הברזל לאחסון בכבד (והחיידקים הזקוקים מאוד לברזל-שוב נפגעים), לכן כדאי דווקא לשמוח עם הופעת החום, לא להתבאס ולא לחשוש.

כוחות הריפוי של הגוף

החום הוא דרכו של הטבע לעזור לנו להילחם במחלה, ואם אינו גבוה מדי או מסובך עם גורמים אחרים, הוא מועיל ואין סיבה לדאגה. החום מעיד שלגוף יש הרבה כוחות ריפוי חזקים, להם אנו קוראים Vitel-Force, ומראה את החיוניות והחיות של הכוח הויטאלי שלנו. ילדים ידועים בכך שהם בריאים ופשוטים יותר ממבוגרים, לכן המחלות שלהם הן יותר חריפות וקצרות, לעומת רוב המבוגרים שכמעט ולא מעלים חום ויותר נוטים לסבול ממחלות כרוניות, אטיות וממושכות.

באופן טבעי, לא לכולנו יש חום בטמפרטורה של 36.7. במחקרים שנערכו מצאו כי החום הממוצע נע בין 36-37.5. חשוב לדעת כי מדידה בבית השחי היא נמוכה בחצי מעלה, ואילו מדידה בפי הטבעת גבוהה בחצי מעלה (באופן אישי, אני לא ממליצה למדוד לילד או לתינוק חום בפי הטבעת משום שזה מאוד לא נעים עבורם, יכול לגרום פצע או קרע ואפשר לקבל תוצאה טובה לא פחות ממדידה בבית השחי).

לא תמיד חום מעיד על קיומה של מחלה. לפעמים הוא עולה כשצריך לעכל ארוחה כבדה, לפעמים כתופעת לוואי של תרופה כמו אנטיהיסטמין,  ואצל נשים ונערות עולה החום בזמן ביוץ. אם זהו תינוק הסובל מחום- ודאו שלא הלבשתם אותו בעודף. הרצון לעטוף את הקטנטנים מפחד שיהיה להם קר משותף לכולנו כהורים, רק צריך לזכור שהתינוקות אינם מסוגלים להשליך מעצמם שמיכות ובגדים.

הידעתם שחום גופו של ילדכם עשוי להשתנות משמעותית במהלך היום? בשעות אחה"צ המאוחרות הוא יכול להיות גבוה במעלה אחת בהשוואה לשעות הבוקר המוקדמות. זה נורמאלי לחלוטין.

ניקוי רעלים בגוף

חום הוא גם דרך מצוינת של הגוף לנקות את עצמו מרעלים ולכלוך. באופן טבעי, ביום יום יש הצטברות של לכלוך בדפנות התאים, והגוף שתפקידו גם לשמר אנרגיה אינו עורך בכל יום "ניקיון פסח". בזמן מחלה, מערכת החיסון היא בשיא הפעילות והיעילות והגוף מנצל זאת לניקוי כללי, ויכול גם לייצר המון נזלת שתצא החוצה יחד עם החום.

כאשר ילד חולה עם חום שוכב במיטה, עייף וחסר תאבון- יש לכך סיבה טובה. הגוף מפנה את כל האנרגיות שלו כדי להילחם. אם נותנים לאותו ילד מוריד חום אז מפריעים לתהליך הריפוי לעבוד: הילד קם מהמיטה, משתולל, משחק כרגיל (לפעמים גם הולך לגן), אוכל (מה שמאוד מעמיס על מערכת העיכול), אך בעצם אנחנו "עובדים" על הגוף, הוא עדיין חולה אך מתנהג ההפך. הגוף מנסה להילחם אך בכוחות מוגבלים. מעין הלוואה בריבית שבסופה נפסיד, כי במקום מחלה קצרה נקבל מערכה ארוכה ומתמשכת, שיוצאים ממנה מוחלשים.

כשיש מחלה המלווה בחום, המטרה היא לרפא ולא רק להפחית את החום. שינוי לטובה עם טיפול הומאופתי בזמן מחלה מתבטא לא רק בירידת החום, אלא בהטבה בהרגשה הכללית, שיפור במראה הילד, שמחה, חזרה טבעית של תאבון. אם הילד נרדם לאחר מתן תרופה הומאופתית, זה סימן מצוין לכך שהגוף מתרפא ובהמשך גם החום ירד.

מתי כן צריך לדאוג? כשלילדים בני פחות מחודשיים עולה החום, אם הילד מקיא, משלשל, מתעוות או מבצע תנועות מוזרות, סובל מקשיי נשימה, נראה אפאטי או לחלופין עצבני במיוחד, או מתנהג כאילו הוא חולה מאוד, או אם יש לכם השערה כי החום נובע ממכת חום או מבליעת רעל.

מה אפשר לעשות?

* להיות קשובים, להיות עם הילד בבית, לתת הרבה חום ואהבה. לפעמים מחלה היא דרך להרוויח זמן איכות אתנו ההורים, ולנו אתם. לפעמים הילדים חווים עומס רגשי או מנטלי במסגרות הגן או בי"ס ומפתחים מחלה - זו דרך לבקש הפוגה ושקט. אפשרו להם את הזמן הזה (מרצה שלי סיפרה שהיא הגיעה להסכם עם בנותיה לפיו מותר להן לקחת יום חופש פעם בחודש. הנימוק: אני מעדיפה שתדעו מתי לקחת הפסקה לעצמכן בלי להצטרך להיות חולות).

* לשים לב מהן הבקשות הספציפיות בזמן החום ולאפשר זאת. זה גם מקל מאוד על ההומיאופת להכין את התרופה ההומאופתית (רמדי) המדויקת למחלה, משום שאנחנו תמיד נחפש את הייחודיות של האדם בתוך המחלה. למשל: בקשה ספציפית ללימונדה, למאוורר, לחלב חם. היה לי מטופל שבזמן דלקת גרון סוערת הקל על הכאב בעזרת קרטיב. כל אלו הן דוגמאות לאינדיקציות שישפיעו על מתן הרמדי.

* ריבוי מנוחה ואוויר צח. לא חייבים לשכב במיטה- אפשר לשחק ולהתאוורר מעט בחוץ, רק רצוי לא להגזים כדי לא להתיש את הכוחות.

*שפע של נוזלים. אפשר להציע מיצי פרי, מים שהושרו בהם תמרים למספר שעות ועוד.

* חליטה של לימון ג’ינג’ר ודבש.

* חליטה של עלי מרווה על דבש.

* אפשר לחזק עם ויטמין C וסירופ מצמח האכינצאה.

* אם יש סבל גדול או כאבים, אפשר לתת מוריד חום. כדאי לתת חצי מהכמות כדי שעדיין הגוף ילחם בחיידק, אך להוריד את רמת הסבל שלנו ושל הילד.

* למבוגרים מומלץ לאכול מרק מיסו, זה מחזק את המערכת החיסונית של הגוף (הילדים פשוט לרוב לא יסכימו).

בברכת חורף בריא ונעים לכולנו.


אלה מור RCHom - הומאופתית | 050-4328202 |   | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Website by OCHO-STUDIO