מאמרים

הומאופתיה ואלרגיות

הזווית ההומיאופתית מספקת לנו התבוננות קצת אחרת על אלרגיות, אותן רגישויות יתר של מערכת החיסון שלנו

רובנו אוהבים את האביב. מזג האוויר נעים (יחסית), טמפרטורה מממוצעת של 25 מעלות, הכל עדין ירקרק מזרזיפי הגשמים של החורף והפריחה בשיאה.

לאנשים רבים זו דווקא תקופה בלתי נעימה ולא רומנטית במיוחד. אני מתכוונת לאלו הסובלים מאלרגיות, אסטמה, קדחת השחת וכל אלה שישמחו שהתקופה הזו תעבור והם יוכלו לנשום בקלות.

מהן בעצם האלרגיות?

בעברית אלרגיה מכונה "רגשת"- רגישות יתר של מערכת החיסון. זוהי תגובה חיסונית קיצונית לחומר שאינו אמור לגרום לנו לשום תגובה במצב מאוזן. בשעה שתגובה חיסונית של המערכת ל"פולשים" מבחוץ כגון וירוסים חיידקים (סוגי פתוגנים) היא תגובה חיובית אשר שומרת עלינו, הרי שאלרגיה היא מעין "תקלה" במערכת החיסונית, שאינה תורמת לנו שום דבר מלבד תחושה לא נעימה.

אלרגיה יכולה להתבטא בדרכים רבות, למשל: דמעת, צריבה בעיניים, התעטשויות, גרד, בעיות במערכת העיכול (שלשולים והקאות), פריחות שונות, קשיים בנשימה, לחץ בחזה, שיעול, אסטמה של העור, ועד לתגובות החמורות ביותר כשוק אנפילקטי וחנק.

אולי לחלק מכם זה נשמע "לא רציני", סה"כ קצת נזלת, התעטשויות, גרד פה אודם שם. אך מי שסובל מתסמינים אלו חווה תקופה לא קצרה ואינטנסיבית של סבל, שבסופה רבים חשים פשוט תשושים (נסו פעם להתעטש בלי הפסקה במשך מספר שעות, ואז הפכו זאת לימים ושבועות).

מחלה, כפי  שכתבתי בעבר, היא דבר מגביל. החופש שלנו נשלל וזה יכול להתבטא בכל מיני אופנים. תמיד אפשר להתרגל או "להשלים" עם המצב, יש פתרונות כמעט לכל דבר למעשה, אך תמיד תישאר מגבלה. כאשר יש "קלקול" ואנחנו יוצאים מהאיזון נצטרך לאט לאט לוותר על דברים שאוהבים משום שלא יכולים לעמוד בתוצאות (כמו למשל

אדם שאוהב לטייל בחיק הטבע, אך סובל מפריחות עץ הזית ונמנע לבסוף מטיולים בתקופות מסוימות של השנה).

אלרגיות על פי ההומיאופתיה

בגישה ההומיאופתית אנחנו מאמינים שריפוי עמוק ואמיתי מגיע כאשר הגוף והנפש פועלים כיחידה אחת ובהרמוניה, מה שנקרא "מהשורש".

קחו לדוגמה את האלרגיות. הרי אין סוף לחומרים שאליהם אפשר להיות אלרגי, בעצם להגיב אליהם ביתר- אבק, קרדית האבק, פרחים למיניהם, עצים, אבקנים, מאכלים כגון

ביצים, פרות מסוימים, מתכות מוצרי חלב ועוד). במצב מאוזן אין שום סיבה שנגיב לברוש או לכלנית כאילו שהם תוקפים אותנו באופן אישי, האבק נמצא באוויר ובכל מקום, ופרוות חיות לא נועדה לגרום לאנשים לסבל.

לכל אדם יש רגישות המיוחדת וספציפית לו. בדרך כלל היא גם גנטית, אך יכולה להיווצר מכל מיני טריגרים או טראומות בחיינו. אדם אחד רגיש ומייצר אלרגיות, אחר רגיש במערכת העיכול או הנשימה. כל אחד חולה ומגיב בדרך ובמקום המיוחד לו.

באבחון ההומיאופתי נעמוד על האופן שבו האדם חולה, תוך כדי שימת דגש על האינדיבידואליות שלו: תסמיניו, הרגשותיו, אישיותו, ההיסטוריה הרפואית שלו. לאחר מכן תתואם הכנה הומיאופתית מדויקת, אשר תעודד את כוחות הריפוי של הגוף להיפטר מתופעת האלרגיה לטווח ארוך ובהמשך לצמיתות.

תרופה כללית

יש הכנות הומיאופתיות רבות אשר יכולות לטפל באלרגיות. תחת הכותרת Hay-fever מופיעות לא פחות מ-158 תרופות הומיאופתיות, ובאסכולה הקלאסית (בה אני עובדת) יש לבחור הכנה אחת ספציפית, שתתאים באופן ייחודי לאדם. כך נגיע לריפוי עמוק, קבוע ויציב.

דוגמאות להכנות הומיאופתית המטפלות באלרגיה:

Allium –Cepa (בצל סגול):

בהכנה זו מטפלים במחלות שיש בהן כאב צורב, או כאב עצבי שעובר מצד לצד, יחד עם הפרשה מימית ושופעת. יעילה להצטננויות ולקדחת השחת שסימניהן: עיטוש מתמיד, עיניים דומעות, ונזלת כה שופעת וצורבת שהנחיריים והשפתיים מאדימים.

Gelsemium (יסמין צהוב):

האדם הזקוק להכנה זו נראה ישנוני ומנומנם. העפעפיים שלו חצי סגורות והתקפי האלרגיה גורמים לו לתשישות. חם לו ופניו מזיעות וסמוקות, אך למרות זאת אינו צמא.

Euphrasia (עלקלוק רפואי):

משמשת כעזרה ראשונה לטיפול בעיניים- החל בצריבות, עייפות, נפיחות וכן לפגיעה בעיניים. משמשת בעיקר לטיפול בדלקת הלחמית, רשתית, מלווה בקדחת השחת. החולה יראה בעל לחיים אדומות, נזלת מימית אך לא צורבת, ועיניים נפוחות ומגרדות. יש אי יכולת לסבול אור חזק.


אלה מור RCHom - הומאופתית | 050-4328202 |   | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Website by OCHO-STUDIO